20 wrz

Miasto wspiera parkrun

W wyjątkowych miejscach przytrafiają się wyjątkowe rzeczy. Przy okazji rewitalizacji fragmentu miasta Rada Miejska zadba o kondycję mieszkańców i wybuduje w ramach inwestycji zupełnie nową 5km trasę parkrun.

Tak właśnie stanie się w Szkockim mieście Inverness. Obecnie parkrun jest tam usytuowany w Parku Bought. Jest to teren sportowy położony niedaleko rzeki Ness, zamknięty od drugiej strony ośrodkiem sportowym.

Sama trasa nie należy do moich ulubionych, gdyż po pierwsze, nie jest jednym zamkniętym okrążeniem, a po drugie wiedzie dookoła boisk i terenów sportowych co nie sprzyja atrakcyjności wizualnej tego miejsca w mieście tak pięknym jak Inverness. O tym jak wyjątkowe to miasto możesz dowiedzieć się z tej relacji na T|E.

R e k l a m a

Część przebiegu trasy prowadzi wzdłuż drogi, gdzie ścieżka poprzecinana jest korzeniami, trzeba więc niezwykle uważać.

Kolejną wadą tego miejsca, jest ciągłe kolidowanie z imprezami sportowymi odbywającymi się na tym terenie, które zmuszają biegaczy do awaryjnego przenoszenia się nie położony bardzo blisko park Whin. Tutaj trasa też nie jest jednym kółkiem, ale sam park jest dużo ciekawszy, co sprawia że poranny bieg daje wielką przyjemność. Można tam dobiec jednym z pięknych mostów zawieszonych nad rzeką Ness.

Niestety park ten zlokalizowany jest tak, że dość często mają tam miejsca podtopienia, co może znienacka wykluczyć i tą trasę, co prowadzi niestety do odwołania biegu.

R e k l a m a

W Inverness sobotni bieg parkrun jest tak liczny jak w Poznaniu mimo, że to małe miasto. Aktywność biegaczy da się zauważyć przez całe dnie, szczególnie w okolicach rzeki, lub kanału Kaledońskiego. Wyjątkowa atmosfera na trasie, “intensywni” marshalle i miły finisz, to wszystko sprawia, że chce się tu wracać.

Wysoką aktywność, docenia i chce wspierać Rada Miejska. Dlatego w ramach trwającej inwestycji West Link, w której zmienia się przeznaczenie sporej części terenu wzdłuż rzeki i kanału, powstaną też tereny zielone z przeznaczeniem do aktywności sportowej.

W Torvean Park, bo taką ma nazwę ten teren, zostanie też zlokalizowana pięciokilometrowa, całkowicie nowa trasa parkrun Inverness.
Przewodnicząca komisji ds. Środowiska i infrastruktury w Highland Council, radna Trish Robertson, powiedziała:

„Budowa parkrun jest częścią programu świadczeń społecznych włączonego przez radę do projektu West Link.
„Informacje zwrotne z konsultacji na temat wytycznych dotyczących rozwoju lokalnego w pełni potwierdzają plany stworzenia kolejnego parku publicznego w Inverness. Planowany nowy park i dedykowany tor na 5 km są bardzo mile widzianymi nowymi atutami dla miasta i wiążą się z promowaniem korzyści zdrowotnych wynikających z większej aktywności. Park spodoba się osobom w każdym wieku i o każdym poziomie umiejętności ”.
Parkrun jest opisywany jako pozytywne, przyjazne i integracyjne doświadczenie, w którym nie ma ograniczeń czasowych i nikt nie kończy jako ostatni.

Inverness parkrun turf cutting. Fot: The Inverness Courier

Co ważne, inwestycja właśnie się rozpoczęła, a wbicie łopaty to przedsmak do oddania nowej bieżni już na wiosnę, bo taki termin zakończenia prac jest przewidziany. Widząc podczas kolejnych moich wizyt w Inverness jak idzie praca przy projekcie West Link, nie mam wątpliwości, że już wkrótce poznam trzecią lokalizację w tym cudownym mieście.

R e k l a m a

Miejmy nadzieję, że sytuacja na świecie zmieni się i w 2021 roku odbędzie się kolejna edycja półmaratonu Inverness na którą zamierzam wybrać się, już tradycyjnie. O półmaratonie Inverness w 2018 roku napisałem tutaj. Ciekawe, czy przy tej okazji pobiegnę sobotni parkrun już w Torvean Park.

Highland Council: West Link Torveal Gateway

Źródła:
Development guidance – Torvean and Ness-side development brief
The Inverness Courier: Keep fit boost as work starts on Inverness parkrun route
The Highland Council: The Inverness West Link
Development Brief
Linki:
Inverness parkrun
Półmaraton Inverness

R e k l a m a

autor: Adrian Diego Stan

Redaktor
Miłośnik fotografii, zabytkowych aparatów, motocykli i Szkocji
Sporty: bieg, rower, spacer, rolki, siłownia, wędrowanie
Lokalizacja: Poznań | Polska

FacebooktwitterpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwitterpinterestlinkedintumblrmail


Leave a Reply